Home

Barselona seyahatimde Buket Uzuner’in daha önce okuduğum bir kitabını tekrar okudum. Bir siyah saçlı kadının gezi notları adlı kitabını.

Sanırım hafızam beni yanılttı. Bu kitabı Armağan’la gittiğimiz bir tatilde okuduğumu, hatta sahilde şezlonga yayılmış vaziyette okuduğumu ve bol bol güldüğümü hatırlıyorum ama bu sefer gülünecek çok fazla şey bulamadım. Ya kitabı yanlış hatırlıyorum o başka kitaptı ya da kitabı ikinci sefer okuyunca farklı bir tat aldım. Bilemedim şimdi.

Ben gezmeyi seviyorum ama kendimi gezgin olarak değerlendirebilir miyim bilmiyorum. Daha turist aşamasındayım sanırım. Belki bir tık üstünde olabilirim.

Gezme kültürümün gün geçtikçe daha iyiye gittiğini düşünüyorum ve gittiğim yerlerde daha çok şey gördüğümü. Ama yerel halkla temas kurma konusunda çok da başarılı değilim. Olay sadece dil bilme olayı değil. İngilizcem mükemmel değil ve her seferinde akıcı ingilizce konuşmayı hala başaramadığım için kendime kızsam bile ana problem benim zaten kendi ülkemde bile tanımadığım kişilerle ilişki kurma konusunda sorunlu olmam. Gezgin olmak için de bu aşamayı geçmek gerekiyor sanırım. Sadece tezgahtarlarla ve garsonlarla kısa konuşmalar yeterli değil, değil mi:))

Neyse size onun güzel bir sözünü paylaşayım. Buket Uzuner demiş ki…

‘’Her gezi, gezginin içinde yanan o huzursuz ruhu biraz yatıştırır, ancak bir süre sonra yeniden yollara düşülür. Çünkü yerleştiğini hisseden gezgin, kafese kapatılmış vahşi hayvana benzer ve en çok da kendine zarar verir.’’

Benim de zaman zaman farklı yerlere gitmeme sebep olan bir huzursuz ruhum var. Ancak bendeki fark bende bir yere yerleştiğim hissi yok. Neredeyse 20 yıldır Denizli’de yaşıyorum ama hala buraya yerleşmişim gibi hissetmiyorum nedendir bilemiyorum. Belki yatılı okulda okumanın ve yurtlarda yaşamanın sonucu. Ya da bu bir psikolojik problem de olabilir, kim bilir:))

Burası da kitabı okuduğum park. Parc de la Ciutadella. Muhteşem bir yer.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s